Jak Nauczyć Się Rysować w 5 Krokach? Podstawy Szkicu + Materiały
Jak nauczyć się rysować w 5 krokach:
Pamiętam jak pół roku temu narysowałem swój pierwszy portret. Wyglądało to strasznie. Był to portret kobiety rysowany na podstawie zdjęcia. Postać na rysunku w ogóle nie przypominała oryginału. Wtedy postanowiłem się nauczyć rysować. Trzy miesiące później byłem w stanie rysować piękne, realistyczne portrety. Jeżeli też chcesz lepiej rysować to poniżej przedstawiam Ci spób w jaki możesz się uczyć rysować i w ciągu, krótkiego czasu zrobić niesamowite postępy.

1. Nauka szkicowania
Zacznij od nauki szkicowania. Szkicowanie polega na “szukaniu” kształtu. Nie staraj się narysować kształtu jedną linią, zamiast tego stawiaj mnóstwo małych kreseczek. Szkicując ołówkiem, rysuj delikatne, mało widoczne kreski, które później będziesz mógł zetrzeć gumką do ścierania. Najlepiej szkicować jaśniejszym ołówkiem np. 2B lub twardszym.
Na początku wybieraj proste rzeczy. Rysuj delikatne linie i stawiaj małe kreseczki zamiast jedną długą linię. Gdy uzyskasz odpowiedni kształt, to w późniejszym etapie mocniej dociskaj ołówek, aby uzyskać kontrast. Na początek można rysować proste figury geometryczne np. okrąg, prostokąt, kwadrat, elipsę czy trójkąt. Jeśli rysujesz jakiś przedmiot, to w trakcie szkicu możesz także zaznaczyć cienie. Rysuj zaostrzonym ołówkiem. Szkic ma za zadanie odnaleźć właściwe proporcje.

2. Nauka perspektywy
Natępnym krokiem jest rysowanie przedmiotów w trójwymiarze. Na początek najlepiej rysować proste figury np. sześcian i walec. Aby rysowane przedmioty wyglądały proporcjonalnie, należy zapoznać się z perspektywą, o czym możesz przeczytać tutaj.

3. Nauka cieniowania
Dzięki odpowiedniemu cieniowaniu przedmioty zaczną nabierać trójwymiarowości. Podczas cieniowania należy zacząć delikatnie tak jak przy szkicowaniu, a następnie dokładać kolejne warstwy aż do uzyskania odpowiedniego cienia. Przejścia tonalne powinny być płynne i ładnie wyglądać.

4. Kontrast
Na końcu rysunku warto mocniej zaakcentować kontrast. Miejsca, które powinny być czarne, popraw mocniej najciemniejszym ołówkiem, a bliki światła wytrzyj gumką do ścierania lub dorysuj białym żelopisem. Kontrast sprawi, że Twój rysunek będzie przyciągał wzrok i będzie się wyróżniał.
5. Ćwiczenia
Praktyka czyni mistrza. Tak samo jest z rysunkiem. Aby robić postępy w rysowaniu, musisz ćwiczyć. Najlepiej rysować codziennie. Żeby osiągnąć szybkie postępy, każdego dnia przeznacz godzinę lub więcej na rysunek. Nie wyrzucaj swoich rysunków, nawet jeśli myślisz, że coś nie wyszło, zachowaj je. Później pozwoli Ci to obserwować twój postęp.

Materiały
Na początek wystarczy jeden ołówek o twardości 8B i biała kartka papieru ksero. Posiadając tylko jeden ołówek 8B można szkicować przez lekkie prowadzenie ołówka oraz uzyskiwać ciemniejsze odcienie przez mocne dociśnięcie ołówka. Aczkolwiek używanie wyższej jakości materiałów pozwoli uzyskać lepsze rezultaty. Polecam rysowanie na bloku Happy Color 250 g/m2, format A4. Blok ten można nabyć w przystępnej cenie i jest dobrej jakości. Do efektywnego rysowania polecam zakupić ołówki o twardości 2B, 4B i 8B. Wówczas ołówek o twardości 2B będzie służył do delikatnego szkicowania i cieniowania, 4 B do cieniowania i 8B do uzyskiwania czerni. Na początek polecam ołówki firmy Koh-i-noor serii 1900 (czarne).

Przydadzą się także gumki do ścierania oraz temperówka. Polecam gumkę chlebową szarą firmy Steadler lub Koh-i-noor, gumkę w ołówku firmy Koh-i-noor, temperówkę firmy Bruynzeel.
Porównywarka cen polecanego ołówka www.ceneo.pl
Podsumowanie
Rysowanie na początku może wydawać się trudne, jednak każdy może się tego nauczyć. Wymaga to dobrych podstaw i wielu ćwiczeń. Zatem weź kartkę papieru oraz ołówek i do dzieła!
Bardzo dobra nauka!
Dobre
Świetna nauka nauczyłam się rysować przez jeden dzień i jusz wszystko umiem narysować😊 …!!!
Bardzo fajny prsty sposób! Mam nadzieję że innym też pomoże!☺️